Wycieczka do kopalni soli w Bochni

W piątek 29 listopada 25-osobowa grupa uczniów klasy II i IV wraz z wychowawcami była na wycieczce w Kopalni Soli w Bochni. Klasa  IV wykorzystała Voucher czyli darmowe wejście jako nagrodę dla całej klasy za udział w konkursie fotograficznym „Szlakiem Architektury Drewnianej w Małopolsce”, w którym otrzymali wyróżnienie. Wyjechaliśmy wcześnie rano. w kopalni przywitano nas bardzo serdecznie i już po kilku minutach zjechaliśmy windą górniczą na głębokość 212 m.

Zwiedzanie zabytkowej kopalni, która w roku 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO to niezwykła podróż przez najstarsze i najpiękniejsze wyrobiska kopalni. Odwiedzający mają poczucie wyprawy w czasie dzięki ekspozycjom multimedialnym. Spotkania z królami, kupcami genueńskimi oraz duchem mnicha to niecodzienna lekcja historii.

W  3-godzinnym programie edukacyjnym zwiedzanie kopalni połączone było ze spotkaniem z XIV- wiecznym kupcem handlującym solą. Uczniowie dowiadywali się jak ważna dla tych kilku wieków była sól i jak mocno wydobycie i handel solą wpłynęło na rozwój Polski. Zapoznali się z pracą górnika i rozwojem technologicznym kopalni. A wszystko w przeddzień święta górników „Barbórki”, która przypada na 4 grudnia.

 Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń i wzbogaceni o cenne informacje dotyczące pracy kopalni, znaczenia soli i nie tylko….

W tym miejscu dziękuję wychowawcom  oraz dzieciom, które zrobiły bardzo dobre wrażenie na przewodnikach. Podkreślili oni, że tak grzecznej grupy już dawno nie mieli okazji oprowadzać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *