Czy absolwentki naszej szkoły zostaną w przyszłości studentkami kroatystyki?

25 kwietnia 2019 r. w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego odbył się finał Małopolskiego Konkursu Wiedzy o Chorwacji. Konkurs organizowany był przez Konsula Honorowego Pawła Włodarczyka w okręgu konsularnym Konsulatu Republiki Chorwacji w Krakowie tj. w województwie małopolskim, podkarpackim i śląskim.  W Małopolsce do I etapu zmagań przystąpiło 28 zespołów, które przygotowały prezentacje nt. Chorwacji. Komisja konkursowa zakwalifikowała do finału 10 drużyn, wśród nich grupę  z naszej szkoły. Wiktoria Bargieł, Natalia Kucharska, Gabriela Knybel, Aleksandra Wal  i Emilia Trębacz zmierzyły się z testem dotyczącym polityki, podziału administracyjnego, historii, geografii, turystyki i sportu, relacji między Polską i Chorwacją. Przykładowe pytania:

-Ilu Polaków mieszka w Chorwacji?

-Kto jest prezydentem Republiki Chorwacji?

-Ile razy papież Jan Paweł II odwiedził Chorwację?

-Które miejsce zajęły chorwackie drużyny w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 2018 r. i Mistrzostwach Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn w 2016 r.?

-Kiedy Chorwacja przyjęła chrzest?

-Jakie miasto jest stolicą Chorwacji?

-Czy w Morzu Adriatyckim żyją delfiny i rekiny?

-Czy woda w Morzu Adriatyckim jest cieplejsza niż w Morzu Bałtyckim?

-Czy woda w Morzu Adriatyckim jest bardziej słona niż w Morzu Bałtyckim?

-Jakie kolory i w jakiej kolejności pojawiają się na fladze Republiki Chorwacji?

-Jak się nazywa parlament w Chorwacji?

-Co w języku chorwackim oznacza słowo „POLAKO”?

-Jaka jest długość wybrzeża chorwackiego?

W finale nasz zespół zajął VI miejsce, uzyskując 349,25 p. 

(w tym 34,25 na 40 za prezentację i 315 na 500 za test).

Gratulujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *