2023/2024
Wyprawka pierwszoklasisty – lista
Są to przede wszystkim:
- piórnik – wielu rodziców jest zdania, że najwygodniejszy dla pierwszaka jest piórnik z przegródkami i gumkami podtrzymującymi poszczególne przedmioty. W ten sposób łatwo sprawdzić, czy jakiegoś elementu wyposażenia nie brakuje i panować nad stopniem zaostrzenia ołówków oraz kredek. Tzw. saszetki sprawdzą się lepiej u starszaków.
- tornister – plecak powinien być dopasowany do wzrostu dziecka. W pierwszych klasach bardziej sprawdzi się tornister, który dobrze przylega do pleców i łatwiej w nim poukładać poszczególne przedmioty, niż plecak typu “worek”. Powinien być lekki, nieprzekraczający 10% masy ciała.
- ołówki – najlepsze będą takie o twardości średniej – najłatwiej się nimi pisze i nie ulegają rozmazaniu. Dla małych uczniów ma także znaczenie kształt ołówka: lepiej, aby był trójkątny lub ewentualnie sześciokątny. Takie lepiej układają się w małej dłoni, niż gładkie i okrągłe.
- gumka do ścierania – lepiej nie kupować gumek “pachnących”, które nie tylko gorzej ścierają, ale także często zachęcają do ich zjedzenia.
- temperówka – najlepiej sprawdzi się temperówka z pojemniczkiem – uczeń często będzie z niej korzystał w ławce.
- kredki – 12 kolorów to wystarczająca ilość – zarówno jeśli chodzi o kredki, jak i flamastry czy farby.
- flamastry – wielkie opakowania flamastrów w niskiej cenie przeważnie są też niskiej jakości i szybko przestają być zdatne do użytku. Lepiej zainwestować w mniejsze opakowanie lepszych “mazaków”.
- linijka – w pierwszej klasie uczniowi wystarczy zwykła linijka. Przybory kreślarskie (cyrkiel, kątomierz, ekierki etc.) będą potrzebne dopiero w kolejnych latach.
- okładki na podręczniki i zeszyty – warto kupić więcej na zapas, ponieważ podręcznik w pierwszej klasie jest podzielony nawet na 4 części, które dziecko otrzymuje co 2-3 miesiące.
- zeszyty w kratkę i w linię – specjaliści polecają zeszyty z dwoma grubszymi liniami w kolorze czerwonym i jedną cienką błękitną linią. Takie znacznie ułatwiają naukę pisania. sprawdzą się cienkie, lekkie zeszyty 16-kartkowe.
- farby akwarelowe i plakatowe – te w słoiczkach sprawdzają się lepiej, niż w tubkach. Tymi w tubkach łatwiej się ubrudzić i są trudniejsze “w obsłudze”.
- blok techniczny i blok rysunkowy – oprócz bloku z białymi kartkami mogą się też przydać blok kolorowy. Format A4.
- nożyczki – Uwaga! Najlepiej, aby miały zaokrąglone końce i były dopasowane wielkością do dłoni dziecka. W sklepach papierniczych dostępne są nożyczki dla leworęcznych.
- klej – ten w sztyfcie jest najłatwiejszy w użyciu i najtrudniej się nim ubrudzić.
- strój na WF – ubrania na WF powinny być z czystej bawełny (szczególnie koszulka) – to najbardziej oddychający i przewiewny materiał.
- obuwie na zmianę i buty na WF – z materiałów, które nie powodują nadmiernego pocenia z antypoślizgową podeszwą. Można także wyposażyć je w wymienne wkładki.
- worki na strój sportowy i na obuwie powinny być podpisane (flamastrem, wyhaftowanym tekstem).
- dobrej jakości bidon/butelka na wodę – nietłukący się.
- śniadaniówka
Ubezpieczenie dzieci i uczniów w roku szkolnym 2023/2024.
2022/2023
Pomoc psychologiczna dla uczniów, nauczycieli i rodziców: https://kuratorium.krakow.pl/organizujemy-pomoc-psychologiczna-dla-uczniow-nauczycieli-i-rodzicow/
Zachęcamy do zapoznania się z broszurą informacyjną na temat pt. „SPEKTRUM AUTYZMU. Podobni – różni”.
Obszerny materiał zawiera informacje dotyczące funkcjonowania osób z ASD, od wczesnego dzieciństwa po dorosłość. Wskazuje ograniczenia związane z występowaniem zaburzeń ze spektrum autyzmu, ale także mocne strony osób z zespołem Aspergera.
Broszurę można obejrzeć poniżej: