„Mój smartfon, mój mały świat – klikam z głową”

Kampania Urzędu Komunikacji Elektronicznej

W dniu 11 kwietnia 2018 w naszej szkole gościli przedstawiciele delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej.  Nasi goście zapoznali uczniów klas I, II, III i IV z głównymi założeniami kampanii społecznej Prezesa UKE „Mój smartfon, mój mały świat – klikam z głową”Dzieci miały okazję uczestniczyć w bardzo atrakcyjnych zajęciach – każdy uczestnik otrzymał na zakończenie imienny certyfikat.

O czym?

„Mój smartfon, mój mały świat – klikam z głową” to kampania społeczna, której celem jest promocja bezpieczeństwa najmłodszych w sieci, oraz profilaktyka poprzez edukację najmłodszych, którzy coraz częściej bez ograniczeń korzystają z dostępnych technologii i urządzeń. Ważnym elementem kampanii jest także zwrócenie uwagi rodziców oraz środowiska pedagogicznego na zagrożenia, z jakimi dzieci mogą mieć kontakt w Internecie.

Dlaczego?

Dzieci w świecie technologii i komunikacji powinny być świadome, że Internet to źródło wiedzy, zabawy i komunikacji, ale też pułapek i zagrożeń. Zanim podarujemy dziecku smartfon czy tablet, zabezpieczmy urządzenie i nauczmy je jak rozsądnie z niego korzystać, pokażmy, czego unikać, aby nie ponosić – również finansowych – kosztów, np. za ściągnięte gry czy smsy premium. Temu właśnie służy kampania prowadzona przez UKE. Pomaga poznać wirtualny świat nie tylko młodym użytkownikom usług telekomunikacyjnych, ale jest również wsparciem dla ich nauczycieli, rodziców i opiekunów.

W jaki sposób?

Lekcje z dziećmi, które chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami pokazują, że zdecydowana większość uczniów, już nawet w początkowych klasach szkoły podstawowej, ma swoje smartfony i tablety, a tym samym regularnie korzysta z Internetu – niestety często bez nadzoru rodziców.  Podczas zajęć prowadzący rozmawiali z dziećmi o  tworzeniu bezpiecznych haseł, pobieraniu i instalowaniu gier oraz aplikacji, wirusach, zasadach bezpiecznej komunikacji oraz – tzw. hejtowaniu.  Uczestnictwo Szkoły Podstawowej w Rożnowicach w powyższej kampanii przysporzyło nam wiele nowych i cennych doświadczeń oraz uświadomiło wszystkim, że z Internetu trzeba korzystać mądrze. Dziękujemy przedstawicielom Urzędu Komunikacji Elektronicznej za inicjatywę i zapraszamy do dalszej współpracy.

Gdzie szukać informacji?

Na temat kampanii można poczytać na stronach UKE , materiały i filmy są dostępne także na cybernautach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *