Polsko – Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży

W naszej szkole w październiku 2023 realizowany jest Projekt „Człowiek + Lalka = Teatr”, który został sfinansowany ze środków Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji MEiN.

 Celem projektu jest:

  • Stworzenie warunków do otwartości i wzajemnego szacunku wśród młodzieży
  • Lepsze poznanie obu kultur i tradycji, przełamanie panujących stereotypów
  • Nawiązanie kontaktów z rówieśnikami z instytucji  partnerskiej oraz wymiana doświadczeń z ukraińskimi nauczycielami
  • Rozwój umiejętność w zakresie gry aktorskiej
  •  Rozwój umiejętności w zakresie tworzenia lalek teatralnych.

W trakcie realizacji projektu na terenie miejscowości Rabka-Zdrój uczestnicy nawiążą współpracę z Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Rabce-Zdroju oraz z Teatrem Lalek „Rabcio”, które zapoznają uczestników z funkcjonowaniem teatru lalek w praktyce. Uczestnicy wezmą również udział w warsztatach tworzenia lalek teatralnych , które specjalnie dla nich poprowadzi Monika Filipowicz – aktorka, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Przez cały okres pobytu uczestników projektu  w Rabce – Zdrój będą oni pracować nad etiudą polsko- ukraińską pt; „Każdy widzi to, co chce”. Na zakończenie projektu zostanie ona zaprezentowana w Bieckim Centrum Kultury dla uczniów i mieszkańców Gminy Biecz.

DZIEŃ 1

Projekt „Człowiek + Lalka = Teatr”, który został sfinansowany ze środków Polsko – Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji MEiN. Dzień 1

Uczniowie ze szkół w Rożnowicach, Strzeszynie oraz ze SP2 w Bieczu, wraz z uczestnikami z ukraińskiego Rohatynia rozpoczynają projekt od zajęć integracyjnych. Już w pierwszym dniu zaczęli pracę nad etiudą teatralną, którą zaprezentują w niedzielę 22 października 2023. Dziś także uczestnicy z Ukrainy przeprowadzili zajęcia praktyczne, tzw. „majster klas” /zrób to sam/.

DZIEŃ 2

Drugi dzień realizacji projektu „Człowiek + Lalka = Teatr”. Uczestnicy brali udział w warsztatach tworzenia i animacji lalek teatralnych z aktorką, p. Moniką Filipowicz. Z własnoręcznie wykonanymi lalkami spacerowali uliczkami Rabki-Zdrój.

DZIEŃ 3

W trzecim dniu projektu „Człowiek + Lalka = Teatr” uczestnicy pracowali nad dalszymi scenami etiudy, która zostanie zaprezentowana w BCK w niedzielę 22 października o godzinie 13:00. Ponadto odwiedzili „Galerię pod Lilianną”, w której malowali figurki „Góralików” oraz malowali na szkle.

DZIEŃ 4

Uczestnicy projektu „Człowiek + Lalka = Teatr” w czwartym dniu pracowali nad rekwizytami i przeprowadzali kolejne próby. Odwiedzili także Teatr Lalek Rabcio, gdzie poznali kulisy pracy aktorskiej – za co bardzo dziękujemy Pani dyrektor teatru – Krystynie Kachel. Na koniec dnia wystąpili przed podopiecznymi SOSW z Chrzanowa.

DZIEŃ 5

Piątego dnia uczestnicy projektu odwiedzili Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Rabce Zdrój, skorzystali z pięknej pogody spacerując miastem, a także oglądali efekty swoich prac praktycznych. Po południu malowali płótniane piórniki i plecaki, dokonali ewaluacji projektu, który w ocenie uczestników wypadł bardzo wysoko. Wieczór zakończyli dyskoteką.

DZIEŃ 6

Dzień 6 projektu „Człowiek + Lalka = Teatr” to spacer teatralnym szlakiem Krakowa. Ponadto uczestnicy wzięli także udział
w zajęciach prowadzonych w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży oraz obejrzeli spektakl wykonany przez pracującą
w tym centrum ukraińską grupę teatralną. Podsumowaniem dnia było obejrzenie spektaklu „Bajki dla niegrzecznych dzieci” w Teatrze Bagatela.

DZIEŃ 7

PREMIERA etiudy „Każdy widzi to, co chce”

Link do foto albumu poniżej:

Kliknij tutaj, by obejrzeć foto album z realizacji projektu

Link do foto książki z najważniejszych działań: kliknij tutaj

Etiuda oraz wykonane lalki zostały także zaprezentowane naszym uczniom z poszczególnych klas.

Link do reportażu w Gorlice TV: https://www.gorlice.tv/artykul/4241,projekt-czlowiek-lalka-teatr

Link do artykułu w mediach lokalnych: https://gorlice.naszemiasto.pl/w-bieckim-kinie-farys-odbyla-sie-premiera-etiudy-teatralnej/ar/c5-9515791?utm_source=facebook.com&utm_medium=gorlice-nasze-miasto&utm_content=wiadomosci&utm_campaign=w-bieckim-kinie-farys-odbyla-sie-premiera-etiudy-teatralnej


19 października 2022r w Bibliotece Biecz  odbyło się  podsumowanie projektu realizowanego w ramach programu Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży „Kromer krok po kroku”,  w którym brali udział również uczniowie z naszej szkoły. Podczas podsumowania i prezentacji efektów realizacji projektu uczestnicy mieli okazję rozmowy w ukraińskimi przyjaciółmi przez łącze internetowe. Z ekranu popłynął ukraiński utwór ludowy wykonany przez dziewczęta z Rohatynia. Pięciodniowa wyprawa badawcza zaowocowała przygotowaną prezentacją, foto książką, mapą miejsc związanych z Marcinem Kromerem, wystawą fotografii pamiątek i miejsc związanych ze sławnym  bieczaninem. Najważniejszym jednak efektem  projektu stało się promowanie ponadczasowych wartości-przyjaźni i współpracy między narodami.

Projekt „Kromer krok po kroku” nr UKR/2022/W/0075 realizowany w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży otrzymał dofinansowanie z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Wydarzenie można obejrzeć w realizacji filmowej:

Marcin Kromer krok po kroku – Gorlice TV <<<— kliknij w link


22 września 2022

Podsumowanie naszej wspólnej pracy projektowej, ewaluacja i ostatnie wspólne warsztaty.

21 września 2022

W trzecim dniu odwiedziliśmy Zamek Biskupów Warmińskich – tu mieszkał przez prawie 20 lat Marcin Kromer. Odwiedzamy kaplicę, refektarz (największą w Polsce jadalnię), bibliotekę, lochy i pomieszczenia mieszkalne. W kilku grupach szukamy skarbu – wskazówki dla Polaków są w języku angielskim, a dla grup ukraińskich – po polsku. Wieczorem spacerowaliśmy i pracowaliśmy nad mapami.

20 września 2022

W drugim dniu poszukiwań śladów Marcina Kromera na Warmii odwiedziliśmy Wzgórze Katedralne w Fromborku, wzięliśmy udział w warsztatach poświęconych Kopernikowi w Muzeum Kopernika w Pałacu Biskupim, podziwialiśmy panoramę Fromborka i Zalew Wiślany z Wieży Radziejowskiego, odwiedziliśmy grób Kopernika i miejsce, gdzie znajdowało się pierwsze epitafium na cześć słynnego astronoma, ufundowane przez Marcina Kromera w Archikatedrze Fromborskiej. Po południu udaliśmy się do Braniewa, najstarszego miasta Warmii, gdzie odwiedziliśmy Muzeum Ziemi Braniewskiej, klasztor Zakonu Sióstr Św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy, którego regułę zatwierdził Marcin Kromer. Wieczorem młodzież polska i ukraińska zaprezentowała swoje miasta i ich związki z Kromerem, a grupa ukraińska również taniec w tradycyjnych strojach. Dzień zakończył się wspólną zabawą.


19 września 2022

Na zdjęciach m.in. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Kronika Dziejów Polski autorstwa Marcina Kromera, Muzeum Archidiecezjalne, Planetarium.

Uczestnicy projektu przemierzają Trakt Biskupi. Jest to fragment dawnego  traktu królewskiego z Warszawy do Lidzbarka Warmińskiego. Wjazd na Trakt Biskupi otwierają Wrota Warmii, symbolizujące granicę między Mazurami a Warmią.


Przygotowania do warsztatów z kaligrafii w Muzeum Ziemi Bieckiej. W czasie quizu kahoot jeden z naszych uczniów przebił wiedzą o Kromerze wszystkich pozostałych uczestników 🙂 Uczniowie wzięli też udział w grze miejskiej.