Program profilaktyczny DEBATA

Program profilaktyczny DEBATA

W szkole został dziś przeprowadzony program profilaktyczny DEBATA. Uczestniczyli w nim nasi uczniowie klasy V i VI, ale także ich rówieśnicy z ww. klas z Sitnicy i Racławic wraz ze swoimi opiekunami.

Czego dotyczył tenże program?

Program z zakresu profilaktyki alkoholowej autorstwa Krzysztofa Wojcieszka, przeznaczony dla młodzieży szkół podstawowych. Adresowany głównie do młodzieży, u której w większości nie nastąpiła jeszcze inicjacja alkoholowa. Ma on charakter uprzedzający, jego zadaniem jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu i towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy abstynencji.

Przekazywane treści wbudowane są w trzy podstawowe strategie działań profilaktycznych:

  • korekta przekonań normatywnych (jest osią całego programu);
  • kształtowanie systemu wartości;
  • wiedza o realnych konsekwencjach.

Realizacja programu jest zalecana przez PARPA, posiada pozytywną opinię ORE.

Realizacja

Program realizowali znani już nam pedagodzy, socjoterapeuci, trenerzy programów profilaktycznych, państwo Urszula i Grzegorz Tokarczyk z Pracowni Profilaktyki Gaudium: www.profilaktykagaudium.pl

Program trwał 3 godziny dydaktyczne.  Podobnie, jak w przypadku programu Archipelag Skarbów, który to kierowany był dla gimnazjalistów, tak i Debata skupia się nie na negatywnych skutkach, a na poszukiwaniu pozytywnej alternatywy dla wielu zachowań.

[metaslider id=”1483″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *