Projekt „Kromer krok po kroku”

22 września 2022

Podsumowanie naszej wspólnej pracy projektowej, ewaluacja i ostatnie wspólne warsztaty.

21 września 2022

W trzecim dniu odwiedziliśmy Zamek Biskupów Warmińskich – tu mieszkał przez prawie 20 lat Marcin Kromer. Odwiedzamy kaplicę, refektarz (największą w Polsce jadalnię), bibliotekę, lochy i pomieszczenia mieszkalne. W kilku grupach szukamy skarbu – wskazówki dla Polaków są w języku angielskim, a dla grup ukraińskich – po polsku. Wieczorem spacerowaliśmy i pracowaliśmy nad mapami.

20 września 2022

W drugim dniu poszukiwań śladów Marcina Kromera na Warmii odwiedziliśmy Wzgórze Katedralne w Fromborku, wzięliśmy udział w warsztatach poświęconych Kopernikowi w Muzeum Kopernika w Pałacu Biskupim, podziwialiśmy panoramę Fromborka i Zalew Wiślany z Wieży Radziejowskiego, odwiedziliśmy grób Kopernika i miejsce, gdzie znajdowało się pierwsze epitafium na cześć słynnego astronoma, ufundowane przez Marcina Kromera w Archikatedrze Fromborskiej. Po południu udaliśmy się do Braniewa, najstarszego miasta Warmii, gdzie odwiedziliśmy Muzeum Ziemi Braniewskiej, klasztor Zakonu Sióstr Św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy, którego regułę zatwierdził Marcin Kromer. Wieczorem młodzież polska i ukraińska zaprezentowała swoje miasta i ich związki z Kromerem, a grupa ukraińska również taniec w tradycyjnych strojach. Dzień zakończył się wspólną zabawą.


19 września 2022

Na zdjęciach m.in. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Kronika Dziejów Polski autorstwa Marcina Kromera, Muzeum Archidiecezjalne, Planetarium.

Uczestnicy projektu przemierzają Trakt Biskupi. Jest to fragment dawnego  traktu królewskiego z Warszawy do Lidzbarka Warmińskiego. Wjazd na Trakt Biskupi otwierają Wrota Warmii, symbolizujące granicę między Mazurami a Warmią.


Przygotowania do warsztatów z kaligrafii w Muzeum Ziemi Bieckiej. W czasie quizu kahoot jeden z naszych uczniów przebił wiedzą o Kromerze wszystkich pozostałych uczestników 🙂 Uczniowie wzięli też udział w grze miejskiej.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.