Projekt „Kromer krok po kroku”

19 października 2022r w Bibliotece Biecz  odbyło się  podsumowanie projektu realizowanego w ramach programu Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży „Kromer krok po kroku”,  w którym brali udział również uczniowie z naszej szkoły. Podczas podsumowania i prezentacji efektów realizacji projektu uczestnicy mieli okazję rozmowy w ukraińskimi przyjaciółmi przez łącze internetowe. Z ekranu popłynął ukraiński utwór ludowy wykonany przez dziewczęta z Rohatynia. Pięciodniowa wyprawa badawcza zaowocowała przygotowaną prezentacją, foto książką, mapą miejsc związanych z Marcinem Kromerem, wystawą fotografii pamiątek i miejsc związanych ze sławnym  bieczaninem. Najważniejszym jednak efektem  projektu stało się promowanie ponadczasowych wartości-przyjaźni i współpracy między narodami.

Projekt „Kromer krok po kroku” nr UKR/2022/W/0075 realizowany w ramach Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży otrzymał dofinansowanie z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Wydarzenie można obejrzeć w realizacji filmowej:

Marcin Kromer krok po kroku – Gorlice TV <<<— kliknij w link


22 września 2022

Podsumowanie naszej wspólnej pracy projektowej, ewaluacja i ostatnie wspólne warsztaty.

21 września 2022

W trzecim dniu odwiedziliśmy Zamek Biskupów Warmińskich – tu mieszkał przez prawie 20 lat Marcin Kromer. Odwiedzamy kaplicę, refektarz (największą w Polsce jadalnię), bibliotekę, lochy i pomieszczenia mieszkalne. W kilku grupach szukamy skarbu – wskazówki dla Polaków są w języku angielskim, a dla grup ukraińskich – po polsku. Wieczorem spacerowaliśmy i pracowaliśmy nad mapami.

20 września 2022

W drugim dniu poszukiwań śladów Marcina Kromera na Warmii odwiedziliśmy Wzgórze Katedralne w Fromborku, wzięliśmy udział w warsztatach poświęconych Kopernikowi w Muzeum Kopernika w Pałacu Biskupim, podziwialiśmy panoramę Fromborka i Zalew Wiślany z Wieży Radziejowskiego, odwiedziliśmy grób Kopernika i miejsce, gdzie znajdowało się pierwsze epitafium na cześć słynnego astronoma, ufundowane przez Marcina Kromera w Archikatedrze Fromborskiej. Po południu udaliśmy się do Braniewa, najstarszego miasta Warmii, gdzie odwiedziliśmy Muzeum Ziemi Braniewskiej, klasztor Zakonu Sióstr Św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy, którego regułę zatwierdził Marcin Kromer. Wieczorem młodzież polska i ukraińska zaprezentowała swoje miasta i ich związki z Kromerem, a grupa ukraińska również taniec w tradycyjnych strojach. Dzień zakończył się wspólną zabawą.


19 września 2022

Na zdjęciach m.in. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Kronika Dziejów Polski autorstwa Marcina Kromera, Muzeum Archidiecezjalne, Planetarium.

Uczestnicy projektu przemierzają Trakt Biskupi. Jest to fragment dawnego  traktu królewskiego z Warszawy do Lidzbarka Warmińskiego. Wjazd na Trakt Biskupi otwierają Wrota Warmii, symbolizujące granicę między Mazurami a Warmią.


Przygotowania do warsztatów z kaligrafii w Muzeum Ziemi Bieckiej. W czasie quizu kahoot jeden z naszych uczniów przebił wiedzą o Kromerze wszystkich pozostałych uczestników 🙂 Uczniowie wzięli też udział w grze miejskiej.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *