Z wizytą w Skansenie Archeologicznym „Karpacka Troja w Trzcinicy”

27 kwietnia 2023r. klasy IV, V i VIII udały się na wycieczkę krajoznawczą do Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” w pobliskiej Trzcinicy niedaleko Jasła. Uczniowie zwiedzili skansen w którym obejrzeli wystawę pokazującą historię Trzcinicy w początkach epoki brązu i w okresie wczesnego średniowiecza, park archeologiczny z rekonstrukcjami dwóch osad oraz grodzisko. Spacer po grodzisku zakończyło wejście na platformę widokową, z której roztaczał się piękny widok na całą okolicę. Uczniowie podzieleni na dwie grupy wzięli także udział w warsztatach z zakresu garncarstwa i łucznictwa.

Warto wiedzieć że, miejsce w którym powstał Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo – Wschodniej.  

Jak widać wciąż aktualne są słowa Stanisława Jachowicza:

„Cudze chwalicie,
 Swego nie znacie,

Sami nie wiecie,

Co posiadacie”.